Monday, March 31, 2014

98КА
Sunday, March 30, 2014

Твитер прашалник @JasnaMishevska

Твитер прашалник @JasnaMishevska 

1.Име (ник ово оно)?
Jasna Mishevska,  додека дојдов на твитер сите можни чоколатца ги зафатија. 

2.Висина и тежина?
Ако се качам на гајба за пиво ќе сум точно како анорексичните стапчиња кои се шетаат по модните писти. А ако продужам да јадам вака, ќе ми требаат мускули за у длабокото.

3.Боја на коса (остај празно ако си ќелаф)
Нешто помеѓу кафеава и портокaлoва. Морков. Скапан морков.

4.Убав? (одговори со да или не)
Мајка ми вели дека сум најубава, иако многу очевидци го тврдат сосема спротивното.

5.Зошто си на твитер?
За да не горам на клада, или некој да не ме здрви од ќотек.

6.Шо преставува вашиот аватар?
Селфи у тексас кошула. Единствена слика кај шо мојот црн подочњак решил да се одмори на некое егзотично патување.

7.Дали сте во врска (и дали е карирана)?
У врска сум, ама он уште незнае. Покарирана никад не ни била.

8.Вашето прво искуство?
15 минути веќе го барам симболот за празно множество ама ми се смачи, moreover немав поима.

9.Каде би сакале да отидете на еден месец? А каде на меден?
На еден месец би отишла на Лофотенските острови у Норвешка а пошто таму е најпреубаво нема ни да се вратам и нема да има меден.

10.Ако го затворат твитер...шо понатаму?
Ќе почнам да си зборам сама со себе.

11.Ако реинкарнирате во зеленчук, кој би сакале да е?
Артичока

12.Ако би се сретнале со историска личност, што би порачале?
Џабе ти е све брат. Да видиш какви неписмени луѓе споделуваат цитати од делата твои по фејсбук  љеееље , љееееље.

13.Шо мобилен телефон користиш?
Alcatel idol, чудо од канта.

14.Што би те натерало да се повлечеш од твитер?
Иван Исцелител

15.Што би сменил на себе?
Четката за заби + ластикот на омилените пижами, a у последно време и левата патика нешо ми клапа. Попуштила.


Прашања од  @havarija_marija 

1.Дали е привилегија да имаш шишки и зошто девојките со шишки се поубави од останатите?
Секако дека е привилегија, особено кога косата ти расте со брзина на светлината. На почеток на секои 3 дена одиш по фризери а после им скиснуваш и на нив, а и  на самата себе па фаќаш ножица и сама си праиш миленце од коса. Единствено добро е шо кога има сонце држат убава сенка па немаш потреба од цвиќера за швајц. А и кога касниш за на работа а шишката од спиење решила да стане бран за сурфање, зимаш шноли, ластики и даваш се од себе за да изгледаш вака :

2.Која песна си ја потпевнуваш кога ти е досадно?
Unthought known – Pearl Jam

3. Штикли или балетанки?
Балетанка за удобно цапкање и подрипнување. Штикла само ако е 20 цм, лакована и со анимал принт инаку ништо не прајме. Да боде у очи, а и да му ѕирнеш на комшијата од први спрат шо има на терасата.

4. Кога ќе те изнервира некое дете на работа, ама од кожа да те извади, што си спремна да му направиш за да му вратиш и дали лошите деца ги казнуваш да стојат во ќош?
Им цртам прачка на таблата. Потоа им велам гледајте сега, ако не се смирите прачката ќе оживее и ќе почне сама да тепа. После 2 минути мир, се враќаме во првобитната состојба и така часот завршува. Децата си одат дома казнети со 10 пати домашно кое нема да го напишат, а јас со попуштени нерви и  фатени гласни жици.

5. Да ти се јави сега Драган Вучиќ и да ти предложи да му бидеш хостеса во емисија за плата од 1000 евра дали ќе прифатиш и зошто?

Ќе прифатам под услов да ја скрати џигерицата и толумбата од шишка, да го смени идентитетот и личниот опис. Плус кога ќе отидам у спат ќе ги зеам и касетите од девеесдруга од кај баба ми. Автограмче за бабе обавезно од Даце. Always be yourself, unless you can be Dragan Vucic, then always be Dragan Vucic.