Thursday, October 11, 2012

Храна и книги

Храна и книги

Младата и полетна твитер заедница следејќи ја идејата , експлодираа во желбата да постират што повеќе наслови.


Микс на храна и наслови на книги. Нешто од типот „Расолот на светот“ или „Село зад седумте копани“. http://off.net.mk/bookbox/prehranbeni-naslovi-na-knigi  .
На Дрина баклава .
Мајсторот и бајадерата .
„Името на штрудлата“ .
„Злосторство и зелник“ .
„Сарма и мир“ .
„Ана Краветина“ .
„Зен и уметноста на јадење вафли“ .
„За кого бијат чварките“ .
„Калуѓерот што ја продаде својата мусака“ .
„Запекот на Доријан Греј“ .
„Боранијата на Диоген“ .
Диво месо .
„Мице и Волшебното паштетче“ .
Полиња со диви печурки .
Старецот и шпоретот .
Сто години маснотија .
Разговор со гликоза .
Кодот на палачинки .
„Диво месо“ . #иронија
„Ангели и лимони“ .
Железната вешалица .
Сто години боранија .
Двојната пишкота .
Името на манџата .
Еклерите на Марко .
Сармата на Доријан Греј .
1001 ќебап .
Орканските пастрмалии .
Прирачник за антиантигурмани .
Божествена кобасица Д. Алигери .
Хари Потер и даровите на Мензата .
Однесено со ќебапите .
Модерен Колбас .
Хари Потер и гризнатиот батак .
Гола сарма- Игор Џамбазов .
Илјада и една сарма .
Божествена Нутела .
„За кого бијат увијачите“ .
Островот на варените јајца .
Истерувач на гравови .
Леблебија ;или; Светото семе .
Светот на Алачки. .
Подварокот на Диоген .
Игра на тулумби .
Потрага по светиот грав .
Ми се дигна.... Тестото!!! .
Хари Потер и Скарата на жар .
Приказна за две тегли ајвар .
50 нијанси на пиво .
Најголемиот јадач на светот .
Малиот Патлиџан .
Игра во 'ржта. . #самосеОбјаснува
Ѓомлезето на Ана Франк .
Ќе се врати Попара .
Буљото и мобил арте .
Ајварот на Да Винчи .
Пoпара на светот #Венко .
Знам што готвиш .
П.С Се‘ ти изедов .
Ајвари и дињи . #АнгелиИДемони
Кромидовидниот Човек .
Полиња со диви јагоди. .
Божествена пита .
Како се виткаше сармата .
Mein Schnitzel .
Децата од мојата питулица . #човекојадец
Хари Потер и Скарата на жар .
Приказна за две тегли ајвар .
50 нијанси на пиво .
Најголемиот јадач на светот .
Малиот Патлиџан .
Игра во 'ржта. . #самосеОбјаснува
Ѓомлезето на Ана Франк .
Ќе се врати Попара .
Буљото и мобил арте .
Ајварот на Да Винчи .
Полиња со диви јагоди. .
Божествена пита .
Како се виткаше сармата .
Се плашите ли од мусаката .
Плачот на кромидот .
Карлсон Фета .
Господар на пиперките .
Моја сарма- Адолф Хитлер .
Касни порасни . #doh
Паштетата Јована .
Сон на летната манџа .
Девојката со тетоважа на јајца .
Зоки Смоки .
кога сме кај . јас сум во фаза Чекајќи го ајварот
Мојата сарма А.Хитлер .
Сармите на клементина .
Зоки Плескавицата .
Касни-порасни .
Чекајќи го квасецот .
Морков Шуи .
Мајсторот за гибаници и Маргарита. .
Паднати тортички .
„Како се калеше ќофтето“ .
Македонска крвата тава .
Порака во манџа .
Во прегратка на увијачите .
Годината минува, рокот никогаш .
1000 начини како да го трчате свинчето .
Како без ајвар .
Малиот прасец .
Робинзон Вкусен .
Добра јуха, стара кока .
. волшебното ајварче
Колибата на Алачки .
Гулашот на госпоѓа Вилма .
Бележникот на Алачки .
Волшебната сарма .
Плескавиците се отепувачка .
Предвреме најадени .
педесет нијанси на пиперки .
Сеќавање на моите тажни палачинки .
Меморарите на една лупачка на пиперки .
„20 000 милји под грозјето“ .
"Ана Карабатак" .

Алмесарот .
Педесет нијанси пилешко .
Островот на скриените оброци .
Што би правел јас без ајвар .
Кромид и Плач (војна и мир) .
Единаесет мафини .
Не јади благо штрбав .
„Мостот на Диња“ .
мацнат во Нутела ми чита поезија. .
Војна и сирење .
Сто години кавијар .
Чекајќи го прасето (во рерна) .
Калуѓерот кој го изеде своето ферари .
Како да ги зачуваме сармата и телешкото .
Вероника реши да јаде .
Толку сум воодушевена од . како хаштаг, само фејвам и ретвитам. Фала ти @ilinabookbox!
„Малиот Карапанџа“ .
20.000 милји насади кромид. .
50 нијанси на ајвар .
Островот на донерите .
Џем на #цицки .
Мусаката на Доријан Греј .
„Тихиот сом“ .
Крај реката Педра седев и ручав .
"Автогурмански водич низ фрижидерот" .
„Макароните на Климентина“ .
Девојката со тегла ајвар .
„Господарот на тулумбите“ .
Година проџе, лук никад .
„Хари Потер и чорбата во Стив“ .
Децата од Павловата Питулица .
"Крај реката Педра седнав и плачев зашто немам 2грама мозок" - Пауло Коелјо .
Девојчето со ќебапчињата .
Обесена ко пес за мојва сланина, има и пушено тука негде под мојва планина .
Доста е. Ми се пријаде. .
Дваесет кебапи подоцна .
светот на кокошката .
Компотка .
Гордост и лубеница .
две илјади и една баклава у свемиру .
Диво месо .
Двојната торта .
Девојката со тавче-гравче .
Пат околу здебелувањето за 80 дена. .
Чварко Поло .
Специјалитетот на Диоген .
Пилав -Петер М. Андреевски .
јас свинче .
Војна и месен нарезок .
Соба со чадени колбаси .
Мандарината на Климентина .
Игра во сосот .
Дневникот на едно прасе .
Чоколадна тврдина .
Венецијанскиот еклер .
Супата на Доријан Греј .
Волшебното тенџерче .
Колибата на чичо Вол .
„На суџукот нема кој да му пише“ .
Сомнително месо .
Др. Еткер и Мр. Хајд .
Гуливеровите полнети пиперки .
Куварот .
Војна и храна .
Црвенабабура .
„Колибата на чичко Стоилко“ .
децата од павловата пача .
„Ромео и Вегера“ .
Бели Вешалици .
Македонска крвава кобасица. .
Јас тулумба .
Проширување на полето за чорба . #Уелбек
Затоа што те лупам .
Браќата Скараџии .
Џем Ер .
Господарот на ајварот .
Снешана и седумте виршли .
Без диета .
Пат околу светот за 80 сарми .
Злосторство и скара .
Гравот од Монте Христо .
"Леси се враќа во Кина" .
печење зас седумте планини .
Појадок во Венеција .
Поетска чорба .
„Шеќерис“ . #соларис
Последната палачинка .
Војна и сир. . #крадено
борновиот граФ .
Часови по мцкање .
11 минути на 150 степени .
Дон Пишкота .
Големиот Ќебап .
„Погледни го дробот свој ангеле“ .
игра батака .
За кого бијат нутелите .
„Да се убие подбивната мушмула“ .
Тројцата дегустатори .
волшебиот ориз .
Јагнешка кожа .
Гравот на нејзината мајка .
Шампита толку бела .
Прирачник за против-прејадување . #Џамбазов
Rings Of The Onion Lords . #драчево
Грав и предрасуди .
во виното е вистината ама во храната е животот .
Појадок кај Камени. .
Скара и луѓе .
јадам значи постојам .
Факт на денот:Читајќи ги твитовите за . сите се чуствуваме гладни!!
Скараџијата на Богородичната црква во Париз .
Гркот Чорба .
Хари Потер и отровната печурка .
Романтичната од Шљекспирчо Баклава и Толумба .
"Nutellamancer" #Gibson .
Ако една зимска ноќ некоја тегла ајвар. .
Страдањата на младото сирење .
Моби Ражнич .
Горски лонец .
Пипи Долгиот Колбас .
naked lunch .
20.000 милји под тенџерето. .
50 нијанси на загорено .
Куварски водич низ галаксијата .
Највкусниот рецепт на светот .
До кај сме? Ги изедовте книгите? .
Моќта на сармата .
Fear and Loathing in Leskovac .
„Страв од пасирање“ .
Стравот на готвачот од запршка .
Автостоперски водич низ кујната .
Бег, ам зошто .
Баничка за 17 и пол денари. .
Џем Бонд .
Хрониките на Алачки .
неподнослива леснотија на готвењето .
Дон Крашник .
Колибата кај перо .
Истерувач на шопска .
Моќта на подпршката .
Однесено со турлитавата .
Гравот на Клементина .
свршено време . #порнонаслов
Игра во кујната .
Рецептите на една гејша .
Стево Карапанџа и 40-те готвачи .
Ужинка во Ориент Експрес .
Знаци покрај фрижидерот .
Чорба Џитеодос . #Скејч
Лолитананас .
Среќен е тој што умее да жвака .
Македонска крвава скара .
1001 увијач .
Така јадеше Заратустра .
Животинска фарма .
No country for old meat. .
Франкенсвиња .
Свинското циганче .
书没有标题 .
Единаесет парчиња торта .
Името на кравата .
Сеќавање на моите тажни штрудли .
Печи, јади, уживај .
Таро од земјата на сланините .
Девојката со бисерната кутлача. .
Божествена свинштина .
Алиса во земјата на чорбата .
Килограмите се отепувачка .
Пица Мајстор за Маргарита .
Моќта на кебапот .
Факторот Пипер .
ребрата на чичо Том :-) .
Кој ми го дрпна сирењето .
Пеколни печурки .

Повик на пилињата .
Фантомот од Месарата .
Кои сме, шчо сме, шчо зготвифме и шчо требит да похуваме за однапред. #мисирков .
мрморецот и играорецот .
Рецептите на една гејша. .
Мртви скуши .
Робинсон Празо .
Сон на летната манџа .
 “Кафаната зад седумте јасени“ .
Кога Ниче Јадеше .
Загубеното тавче .
Старецот и пастрмката .
„Раванија реши да умре“ .
За кого бијат сирењата .
Алхекуварот .
Црешите од павловата улица .
Оризот на еден кинез .
Старецот и шпоретот .
Касни порасни .
 “Јади, ждери и уживај“ .
Њујоршка јанија .
Хранителот - Макијавели .
Сексот и гладот .
Мастите се отепувачка .
50 нијанси на мрсно .
 “Војна и Сир“ .
Менито во ДМ .
Браќа Кебапи .
Убиство во (Ориент) експрес лонец .
Дамата со карамели .
Карабатак Анѓа .
„Критика на чистиот рум“ .
Џимиринките на Клементина .
Сизифовиот бут .
Куварката Јована. .
Компирот на Да Винчи .
Малиот геврек .
Мајсторот и пицата маргарита .
Мајсторот и скарата .
„Уметноста на ждерењето“ . #сунцу
Се` што подголтнувавме .
Снежана и седумте ќуфтиња .
Тестенини и сосови .
Богородичната пита во Париз .
Србинот и трите прасиња. .
Папата Роштиљ .
Алиса во земјата на скарата .
девојката што јадеше бечка шницла .
Повикот на скарата .
Дрво на ќофтињата .
Зачините на злото. .
50 нијанси на свинско .
Додека ти јадеш од тој сочно мрсен бурек јас лижам од зејтинот кој се слева по твојата брада - ај сеа да се смениме.
Името на зимницата .
Тројца мажи во лонец .
„Светот како волја и шведска маса“ . #шопенхауер
Увијачот се враќа дома .
Пет палачинки во Париз .
Светот на Алачки .
Пире Ј .
"Палачинки широко затворени" .
Summa Slaninae . #аквински
Папокот на зелникот .
Пита зад седумте јасени .
Ма немој да ме јеДеш бре .
Вероника реши да јаде .
Крпен крап .
Волшебното сармиче .
Прејадувачка или Ленче Дебелата .
20.000 лигњи под морето .
Девојката со симитот .
Парадоксот на Ќебапот .
Парите се јадење .
Ражничите на младиот Волтер .
Дебелеењето на Иван Илич .
Крпен ширден .
Така зборуваше Џејми Оливер .
Евгениј Обландата .
Сиљан фазанот .
Чоколаден кекс. .
Тарас Бурекот .
Прирачник за анти скараџии .
Македонска шницла од пес - тепана со камен .
„100 потези со сукало пред спиење“ .
Структурата на кулинарските револуции . #кун
Судбината на оризот. .
За кого се прават индијанките .
Пармезанот на Kлиментина. .
Оркански кременадли .
За македонцките ќебапи .
тулумбите од нашата улица .
Проклета салата .
Гуливеровите копани .
Чорбаџи Кадаиф .
Пат околу светот со 80 шунки .
Грев или пита .
Ај на ку**ф шлајфувај .
Шубо е ко ќе јадиш и ќе си читаш твитови за ..
50 нијанси на сланина .
Чекајќи го десертот. .
1001 запршка .
квантна пршута .
Ова се насловите собрани до 20:00 (10.10.2012)...