Sunday, September 29, 2013

Твитер Прашалник @Momichet0

Твитер Прашалник @Momichet0 


1.Име (ник ово оно)?
Крстена сум на симпатија на татко ми, Бојана се викам и се викав и на твитер дури не решив да твитам.. Се прекрстив зошто алијас ми даваше глупа “сила“ да можам да твитам се’ шо ќе ми е на памет... Момиче, шо знам зошто.. симпатично ми беше. Ваљда уште така се осеќам и покрај тоа шо повеќе ми одговарат Момичиште.

2.Висина и тежина?
Стапалата ми се стално надвор од кревет; во автобус седам на косо; на штикли личам на потпорен ѕид; си потпирам подлактица на темето од другарка ми; менвам сијалици без столче; Миќи ми рече да се фатам со џинот од рекламата за Нести; во школо секогаш јас ја бесев картата по историја; имав еден дечко на тротоар се качвеше ко ќе шетавме пошо беше ко шпер-плоча а јас ко масивно дрво; пред коперација некој рекол “Брат, на оваа да и се качиш со пожарна ќе требит да те слезат“ и селски надимак ми е топола. Е толку сум висока. Ми викаат не сум дебела, ама не се осудил никој да ме кренит.

3.Боја на коса (остај празно ако си ќелаф)
имав многу вошки ко мала и сега ми е темно кафеава.

4.Убав? (одговори со да или не)
не одговарам на да-не прашања, многу сум неодлучна.

5.Зошто си на твитер?
Зошто ми олеснува кога пишувам. Уште си пишувам дневник. Интересно ми е кога си се читам после, ми помага тоа што сум го пишувала порано во самоанализа и си приметувам како си менувам мислења (да не речам зреам)...плус на се’ ова додај го чувството на гагучкање на душичето кога знаеш дека некој те чита и се согласува со твоите ставови. Го праев тоа порано на Фејсбук , ама цело село масовно дојде таму, и мајка ми ми рече “дете, те молам прекини, ќе мислат дека се дрогираш, никој нема да помисли дека си од чиста мира будала“, па како секое послушно дете прекинав и се преселив тука. Сама си дојдов, никој не ме покани, си се вдомив и иако некогаш ѕрцките ми се превртват, имат луѓенца ради кои се осеќам удобно.

6.Шо преставува вашиот аватар?
момиче

7.Дали сте во врска (и дали е карирана)?
кога ќе бидам, нема да е карирана туку зелена, да си одморам и очи и душа

8.Вашето прво искуство?
Џери Спрингер, ти си?

9.Каде би сакале да отидете на еден месец? А каде на меден?
На еден месец дефинитвно би ја шетала цела Азија уздуж и попреку. Меден џабе шо ќе ти кажам...секако трудна ќе се мажам, во Македонија и нема да имам пари, па ќе требит да реновирам дома со парите од свадбата.

10.Ако го затворат твитер...шо понатаму?
Нека го затворат уште утре, еве јас ќе му носам цигари.

11.Ако реинкарнирате во зеленчук , кој би сакале да е? 
Аку да се реинкарнирам во камионџија? Ак не мојт, нема да се сменам. Грав ќе бидам, секако и сега на многу луѓе им се прдит и им е мачно од мене.


12.Ако би се сретнале со историска личност, што би порачале?
Да постојат вакви заебанции неќам да се сретнам со историска личност. Би се сретнала со дедо ми или со Бојана од иднината.

Дополнителни Прашања од Ел
1. Зошто одбиваш да ставиш твоја слика на твитер?
Повеќе сакам да знам како ми го оценуваат мислењето, него кој сакат да ми го натопорит. Ко ќе пораснам и ко ќе сум попаметна ќе напишам на некој ѕид: Мери ми го умот, не газот.

2. Кој е поголема лескоечка ѕвезда, ти или Драганче Нормално, Драганче. Пример, ме прашват од кај си, кажвам Лескоец и тука одма наредно прашање е за Џоче (пуштете ја Докас од Цеца) или Драганче. Никој не прашвит дали го знајш Момичето.

3. Колку твитерџии се потребни да те убедат да ја донесеш Иљојца на твитап?
Николку, убедена сум. И јас сакам Лескоечки твитап кај мене в двор со ѓомлезе и Иљојца. Башка многу сакат баба ми да се дружит. Само морат да се опозициски настроени, зошто (цитирам) “Да знам дека имаме глушец во куќава шо е за ВМРО, цела ќе ја запаљам, а не вмровец дома да ми влезит“


4. Се шушка на Твитер дека ти се расипал мобилниот и сите ги отследил. Вистина ли е? Вистина е, страшна работа. Месец дена не можев да го средам и никако да се разберам. Еве пример Фарбаниус, Фрида и Кадар ми ги заследува секој ден по сто пати. Земал ми отследувал креатори на пресмешни смешки за деца/инвалиди/дебели/курви/хеланки/провинцијалци/целулити, силувани твитови, момички шо си го користат како менструално календарче, карачи и шаблонери. Го прашав зошто, ми рече ERROR- open mind not found. Можда имав и јас таква фаза, изгледа малце потпораснав. Некој паметен имаше твитнатно и потполно се сложувам, да читаш нешто шо не сакаш да го читаш (ради статистика, остручавање и било какви оправдувања) е исто како дома цело време да ти е пуштена Сител и да се нервираш за тоа што даваат на телевизија. Верувам дека и по грешка нешто му се има кликнато, ама ќе средам тоа.

5. Зошто те нема во трета смена во последно време?Станува алармантно без тебе, нема кој да дели терапија.
И терапија е потрошен матерјал како и инспирација. Лажам бе, ме неќит симпатијата и сеа глупо ми е да му твитам, а многу сум љубовна во глуво доба и нели не е во мода да кажуваш дека си љубовен, морам да глумам дека сум мангупка.

6. Низ твитер кулоарите се збори дека си една од најубавите девојки на Твитер. Како твојот ДМ го издржува тој напор?
Низ твитер кулоарите свашта се зборвит. М’мат. Во ДМ дој ак сакаш да си играме со ехото.